SOĞUTMA - RAKS

Sağlıklı Serinlik için RAKS Soğutma Ürünleri

Yaz mevsiminin hayatımıza getirdiği sıcak renklerin, hareketliliğin ve canlılığın tadını doyasıya yaşamak herkesin hayalidir. Bu hayalin önündeki tek engel ise, dayanılmaz hale gelen ve günlerce süren yüksek sıcaklıklardır.

Küresel iklim değişikliğinin neden olduğu dönüşüm, hızlı şehirleşme ve ormanların tahribatıyla birleşince, yaz aylarında mevsim normallerinin çok üzerinde sıcaklıklarla karşılaşmak olağan hale geliyor. Tarih boyunca insanların ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle gelişen teknolojinin, "serinleme" ihtiyacına sunduğu en doğal, ekonomik ve sağlıklı çözüm olan vantilatörler, yaz aylarında da her türlü mekanda en verimli serinliği sağlıyor.

Peki, neden "serinlik" arıyoruz?

Klimalar ve diğer iklimlendirme cihazları havaya doğrudan müdahale ederek "soğutma" sağlarken, vantilatörler daha doğal bir "serinlik" sağlıyor. Psikolojik olarak sıcak havalarda aradığımız şeyin "soğukluk" olduğunu sansak da, vücudumuzun asıl ihtiyacı serinlemektir.

Soğutma, klima ya da benzeri iklimlendirme aygıtlarıyla yapıldığında, sıcaklığa çok şiddetli yapılan müdahale nedeniyle havanın kurumasına neden oluyor. Kuru bir hava ise sadece baş ağrısını tetiklemek ve kendinizi huzursuz hissetmenize sebep olmakla kalmıyor: Aynı zamanda pek çok üst ve alt solunum yolu hastalığına da sebep oluyor.

Oysa vantilatörler, hava sıcaklığına müdahale etmiyor. Sadece havada bir basınç farkı oluşturarak, havanın ortam içinde akışını sağlıyor. Böylelikle ortamdaki ısı kontrollü biçimde azalıyor ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ferahlık sağlanıyor. RAKS ürün ailesinde yer alan hava soğutucular ise, yine vantilatör çeşitlerine benzer biçimde havayı alıp, kendi içinde bulunan ıslak peteklerden geçerek dışarı üflüyor. İnsanoğlu, 19. yüzyılın sonlarından bu yana serinlemek için en sağlıklı ve kullanışlı kaynak olarak vantilatörleri tercih ediyor.

Vantilatörler nasıl çalışıyor?

1882'de ABD'li mucit Schuyler S. Wheeler tarafından geliştirilen vantilatör sistemi, bir elektrik motorunun miline takılan pervaneden oluşuyor. Zamanla bu sistem güvenlik ve verimlilik için çeşitli dönüşümlere uğrasa da vantilatörün asli görevi olan havayı taşıma işlemi pervanenin dönüşü ile gerçekleştiriliyor.

Hangi mekanda nasıl bir soğutma sistemi tercih edilmeli?

RAKS soğutma ürünleri ailesinde her ihtiyaca uygun bir cihaz bulunuyor. Bu ürünler çeşit, fonksiyon ve kullanım alanı açısından farklılık gösteriyor. Dolayısıyla, satın alınan soğutma aygıtından en iyi verimi alabilmek için doğru seçimi yapmak gerekiyor.

Evlerde kullanılan soğutma ürünleri, ev tipi vantilatörler, tavan vantilatörleri ve hava soğutucular olmak üzere üçe ayrılıyor. Bu aygıtların her biri, nazaran daha küçük olan mekanlardaki serinlik ihtiyacını karşılamak için farklı fonksiyonlar sunuyor. Ev kullanıcısı iseniz, hangi tip vantilatörün size uygun olacağını ürün grubu sayfalarından detaylıca öğrenebilirsiniz.

Restoran, otel, mağaza ve benzeri geniş çalışma alanlarında kapalı mekân serinletmesi için sanayi tipi vantilatörler öne çıkıyor. Ev tipi vantilatörlerden daha büyük boyutlarda olan bu ürünler, kalabalık mekanlarda uzun süreli kullanıma uygun olacak şekilde güçlü ve yüksek verimlilikte bir motorla çalışıyor.

Vantilatör ve hava soğutma çözümlerinin başlıca faydaları nelerdir?

Vantilatör ve hava soğutma aygıtları sadece daha sağlıklı bir kullanım sunmakla kalmıyor. Aynı zamanda düşük güç tüketimleriyle çok daha yüksek verimlilik ve tasarruf sağlıyorlar. Düşük elektrik tüketimi, daha düşük karbondioksit salımı demek olduğu için, vantilatörler çalışırken çevreye de zarar vermiyor.