HAVA SOĞUTUCULAR - RAKS

Hava Soğutucu nedir, nerelerde tercih edilmelidir?

Hava Soğutucular, Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan soğutma ürünlerinden birisidir. Hava Soğutucular çoğunlukla evlerde, küçük dükkanlarda ve daha ekonomik ve klima ile kıyaslandığında daha az enerji tüketmek isteyen mekanlarda tercih edilirler. Bu ürünlerin taşınabilir olmaları ve kolay kullanım özellikleriyle tüketicilerin tercih ettiği ürünler haline gelmeye başlamıştır.

Hava Soğutucular nasıl çalışır?

Hava Soğutucuların çalışma sistemi mekanda sirküle eden havayı alıp, kendi içerisindeki ıslak peteklerden geçirerek dışarıya vermesi şeklindedir.Ürünleri çalıştırırken mekanda bir pencere veya kapı açık olmalı ve ürünün arkası bu açık alana yakın olmalıdır. Böylece taze havayı alıp odaya verebilecektir. Bunu yaparken mekandaki diğer kapı ve pencerelerin de kapalı olduğundan emin olun. Mümkünse odada havanın dışarı çıkacağı küçük bir açıklık olması ürünün verimliğini artıracaktır. Bu sayede içeride hava soğutucudan çıkan nemli hava, ortamın ısınmasını önüne geçecektir.

Hava Soğutucu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler?

Hava Soğutucu’nun su bölmesinin her zaman yeteri kadar su dolu olduğundan emin olun şayet su seviyesi minimum su seviyesinin altında kalırsa ürününüz ortamı soğutamayacaktır. Az miktarda su ile çalıştırmak da ürünün su pompasının arızalanmasına neden olabileceğinden buna da dikkat edilmeli. Ayda bir defa mutlaka üründeki suyu arkasındaki su tahliyesinin yardımıyla tahliye ederek ürünün içerisinde biriken tozları da temizleyebilirsiniz. Ürünün daha fazla soğutmasını tercih edenler buz kullanarak ürünün performansını arttırabilirler. Önünde uyumayın. En az 4-5 metre uzağında durmaya özen gösterin. Hava Soğutucunuzda mutlaka temiz su kullanmalısınız. Aksi halde hem koku hem de hastalık yayabilirsiniz. Hava Soğutucuyu kullanmadığınız zamanlarda kuru ve güneşten uzak bir ortamda saklayınız. Ürününüzü uzun süre kullanmayacaksanız, ürünün saklanma koşullarını da önemsemeli ve özenli ve zarar görmeyecek şekilde sarıp daha sonra kullanmak üzere kaldırabilirsiniz.

 

Özellikleri nelerdir?

Hava Soğutucu’nun farklı özelliklerine değinecek olursak, bu ürünler uzaktan kumandalıdırlar. Ürünler aynı zamanda hava temizleme özellikleri, sessiz çalışma özellikleri ve zaman ayarlı olmalarıyla dikkat çeken ürünlerdir.

 

Kurulum ve kullanım esnasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hava Soğutucuların iki farklı kullanımı mümkündür. Özellikle daha geniş mekanlar için kullanılan yüksek WATT gücüne sahip ürünlerde bir de şebeke suyu girişi mevcuttur. Bu su girişi ile ürüne devamlı su akımı sağlanmakta ve su seviyesi sürekli olarak yeterli durumda kalmaktadır. Bu ürünleri kullanacak kullacılara önerimiz kesinlikle kuyu suyu kullanılmamasıdır. Kuyu suyu veya artezyen su kullanılması ürüne toprak vb maddelerin kaçmasına neden olduğundan ürünün performansını olumsuz olarak etkilediği gibi, ürünün çok hızlı bozulmasına ve üstelik kullanıcı hatası olması sebebiyle ürünün servis garantisi dışında kalmasına yol açmaktadır.

Yüksek kapasiteli ürünlerden alan kullanıcıların bu kullanım özelliğine dikkat etmeleri onların hem ürünü uzun süre kullanmalarına hem de ürünün performansının sürdürülebilir olmasına fayda sağlayacaktır.

Soğutucular ile sağlıklı serinlik için kullanım kılavuzunu muhakkak okuyun ve daha sonra kullanmak üzere saklayın. Ürününüzde bir arıza oluşması durumunda muhakkak yetkili bir servise danışın. Kesinlikle kendi başınıza bir müdahalede bulunmayın.